Proč se takzvaná „véčka“ neuchytila?

Mobilních telefonů existuje velké množství nejrůznějších typů. Ty se liší nejen svými možnostmi, ale především vzhledem. Ten byl, zvláště v začátcích, značně variabilní. Různé typy přicházely do módy a zase z ní vycházely.

To byl i případ sklápěcích mobilů, známějších pod názvem „véčka“. Tento model se dělil na dvě poloviny, spojené kloubem. Horní tvořil displej, zatímco spodní klávesnice. Výhodou bylo, že se daly zaklapnout.

 

Díky tomu byly mnohem skladnější, což byla rozhodně přednost. V té době totiž telefony nebyly ani zdaleka tak úzké, jako je tomu dnes. Snadněji se tedy vešly například do kapsy nebo to tašky. To však nebyla jejich jediná přednost.

 

Lidé oceňovali i to, že se již nemuseli bát náhodných hovorů. Občas se totiž stávalo, že když byl mobilní telefon například v kabelce, pak byla náhodně zmačknuta tlačítka. To snadno mohlo vést k nejrůznějším potížím. Sklápěcí mobil to však vyřešil poměrně jednoduše.

 

první mobilní telefony byly těžké a objemné

 

Dobrá, ale pokud byl tento typ tak výhodný, proč z trhu relativně brzy zmizel? Koneckonců zvláště v začátcích byl velmi populární. Bohužel se ukázalo, že zde jsou nejen výhody, ale také nevýhody. A to poměrně značné.

 

Tou hlavní a nejdůležitější je fakt, že se klouby, které obě poloviny držely, velmi snadno rozbily. Tím se pak stal celý přístroj v podstatě nefunkční. A bylo to poškození, které zkrátka nešlo opravit. Lidé si toho samozřejmě všimli a velmi brzy se vrátili ke klasickému typu mobilu.

 

různé velikosti mobilů

 

Další ranou byl vynález dotykového displeje, kdy tento tvoří v podstatě celý telefon. Již jej tedy nelze rozdělit na dvě části. Přesto se o to lidé pokouší, byť poněkud jinak, než bychom mysleli.

 

Poměrně velkou novinkou na trhu jsou skládací chytré mobily, které lze přeložit napůl. Díky tomu mají celkově mnohem větší plochu displeje. I zde se však již ozývají hlasy, že ani tento model nepracuje dobře a v místě, kde se láme, dochází k častým problémům.

 

Je tedy velmi pravděpodobné, že bude následovat svého staršího bratříčka do zapomnění. Avšak kdo ví? Možná se ony mouchy podaří vychytat a projekt bude mít úspěch. To ukáže teprve budoucnost.