Dnešní smartphony – prostředek kyberšikany

Každý člověk ve vyspělé společnosti vlastní smartphone, nebo alespoň počítač s připojením na internet. Je pro nás normální si při pár kliknutích objednat oblečení, jídlo nebo dokonce elektroniku. Každý nás sociální sítě "krmí" novými zprávami kdo s kým a jak. My – a zejména děti – těmto informacím nemůžeme odolat.
mobil, prst
Když se nudí, napíší svým kamarádům, kdy a kde se sejdou, nebo si jen tak píšou o svých názorech, pomluvách a podobně. To zní zcela neškodně že? Problém nastává ve chvíli, kdy si přestaneme uvědomovat fyzickou osobu na druhé straně. Vidět to můžeme v online hrách, kde spolu hráči třeba z celého světa hrají skrze postavy, které si sami vytvořili. Mohou skrýt svou identitu, hrát si na někoho kým nejsou. A právě v tomto bodě dochází ke vzniku kyberšikany. Mohli bychom ji rozdělit na dva typy: jeden je kyberšikana, která obtěžuje osobu, se kterou se útočník nikdy neviděl a druhý je, že se útočník s osobou vídá třeba ve škole a přes soc. sítě ho šikanuje či vydírá. V prvním případě je prevence jednoduchá: můžeme si hráče (pokud se jedná o kontakt ve hře) dát do nějaké skupiny nežádaných kontaktů.
Problém je tedy vyřešen… Pokud si útočník nebude hledat jiné cesty, jak druhé osobě znepříjemnit den.
mobil, modré pozadí
Další a vážnější variantou je, když je útočník a osoba ve fyzickém každodenním kontaktu. Třeba ve škole nebo v práci. Může po vás vyžadovat choulostivý obsah. Vydírat vás s fotkou, kterou nechcete, aby nikdo viděl a podobně. Tomuto problému se dá pak těžko uniknout. Pak může dojít i k fyzickému napadání nebo slovnímu i mimo sociální síť. V roli ublížené osoby pak musíme hlídat hranici, kdy už je obtěžování k nevydržení. Poté je třeba problém řešit se specializovanou osobou.
Teď se dostáváme k tomu, proč jsou dnešní smartphony dobrým prostředkem kyberšikany. Každý ho máme 24 hodin u sebe, včetně dětí. Kdykoliv budeme chtít si můžeme otevřít internet a podívat se, kdo nám napsal… Jednoduše řečeno, kvůli smartphonům můžeme být neustále vystavování případné šikaně, bez možnosti úniku. K tomu ještě když se do obtěžování zapojí více lidí, které pak není jak zastavit. jak se této hrůze dnešní doby bránit? Nikdy nesmíme dát nikomu podněty ke kyberšikaně, což znamená: nedávat své choulostivé nebo nahé fotky na sociální sítě, nenatáčet se při situacích, které nechcete, aby nikdo viděl a podobně.
Když už vás někdo bude z jakéhokoliv důvodu obtěžovat, vždy si tu osobu můžete dát na seznam nevyžádaných kontaktů.