Jak být šťastnější, když jste introvert a jak tomu uzpůsobit své vtahy?

1.      Neupozaďujte své emoce a věnujte jim čas
Introvertní člověk je většinou také velmi emotivní člověk. Tito lidé potřebují mnohem více času na přijmutí, pochopení a zpracování svých emocí a proto, pokud je to Vás případ, neignorujte své emoce a věnujte se jim. Dopřejte si dostatek času na to, abyste si své záležitosti urovnali a nikdy je nenechávejte vyhnít pod povrchem, protože se pravděpodobně vrátí a napáchají velké škody!
melancholická scenérie
2.      Vybírejte si pečlivě, s kým se stýkáte
Jak už bylo nastíněno, introverti mohou být velmi emotivní a citliví na podněty zvenčí. Často přejímají cizí pocity anebo je prostě jen jednoduše vyčerpává přítomnost člověka, s kterým se necítí dobře. Proto je důležité si uvědomit, že každý má právo na to, vybírat si s kým se stýká, ale pokud jste opravdu senzitivní, je to přímo Vaše povinnost k Vám samotným.
3.      Self-care
Pokud nevíte, co to znamená, nezoufejte, je to jen kratší výraz pro péči sama o sebe, kterou samozřejmě potřebují všichni lidé, ale pro introverty je mnohdy důležitější. Věnujte čas sám/sama sobě, svým koníčkům, svému tělu, své mysli i své duši. Váš způsob péče o sebe může být cokoliv od hrnku dobré kávy, přes četbu, až ke sportu.
4.      Čas o samotě
Nikdy si neupírejte čas o samotě! Potřebujete ho a máte na něj právo. Pro introverta je to často jediný způsob, jak v bdělém stavu dobíjet baterky, proto není důvod se ho vzdávat.
osamocená dívka
5.      Uvědomte si, že nejste nikomu nic dlužni
Introverti mají poměrně velký sklon k tomu, býti „people pleasers“ a své potřeby stavět až za potřeby ostatních. Takoví lidé mají potřebu uspokojovat očekávání ostatních a nedbat při tom na svá vlastní přání. Ať už jste tento typ člověka anebo Vás prostě jen nebaví poznámky typu: „Ty už jdeš? Tak brzy?“, „Tak snad nebudeš celý víkend sám?“, je na čase se od toho odprosit. Nemusíte nikomu nic vysvětlovat.
Tento bod velmi souvisí s bodem předchozím, a proto až se opět ocitnete v situaci, kdy jste nuceni dělat něco, co dělat nechcete, vzpomeňte si na tento článek a s vlídným, sebevědomím úsměvem odmítněte…