Jaké nevýhody mají „chytrá“ zařízení

Říká se, že pokrok nezastavíš, a to platí i dnes, v době pokračující technologické revoluce. Snad každý si mohl všimnout, že nové přístroje či vylepšení těch starých je dodáváno na trh velkou rychlostí. To, co bylo ještě včera horkou novinkou, je dnes již zastaralé.

 

Nejnovějším trendem jsou pak zařízení, která se souhrnně označují jako „chytrá“. Jejich znakem je to, že dokážou reagovat i na hlasové pokyny a mají mnohem více funkcí, než ty předchozí. Asi nejznámějším z nich je pak chytrý mobilní telefon. Zde již nemusíme například složitě vyhledávat danou informaci. Jednoduše položíme dotaz a telefon vše najde a odpoví nám sám.

 

chytrý mobilní telefon

 

Ovšem mobil samozřejmě není tím jediným. Stále populárnějšími se stávají třeba hodinky, či dokonce celá chytrá domácnost. Ta nám nejen sama vysaje, ale také například na náš příkaz rozsvítí či zhasne světlo nebo zapne či vypne televizi.

 

Je velmi pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i nadále. Proto je na místě se zeptat, zda je vše skutečně tak růžové, jak nám tvrdí výrobci, nebo zda jsou zde i nějaké problémy, na které si musíme dát pozor.

 

automatický robotický vysavač

 

Asi první nevýhodou, kterou pocítí každý z nás, je energetická náročnost. Stačí si například vzpomenout, jak často jsme dobíjeli starší jednoduché typy mobilů a jak často potřebují dobýt ty dnešní. O hodinkách ani nemluvě, natož pak o celé domácnosti. To samozřejmě při dnešních stále rostoucích cenách elektřiny není nic, nad čím by se dalo mávnout rukou.

 

Dobré je také si uvědomit fakt, že ačkoliv jsou „chytré“, jsou to stále ještě stroje. A ty nejsou dokonalé. Nedokážou například uvažovat či měnit svůj program. Pokud tedy robotický vysavač narazí například na rozlité kafe, které jste zapomněli uklidit, můžete si být jisti, že budete mít kávovou sedlinu rozetřenou po celém bytě.

 

Samozřejmě na odstranění těchto nedostatků se pracuje, a je pravděpodobné, že v nedaleké budoucnosti budeme mít ještě lepší a efektivnější přístroje. Avšak v současné době tomu tak není a je dobré si toho být vědom.