Mám si pořídit spíše notebook nebo stolní PC?

Mezi notebookem a stolním PC je obrovský rozdíl. Některým se může zdát, že je úplně jedno jestli si člověk pořídí PC nebo notebook, ale není tomu tak. Každý z těchto strojů má svá pro a proti. Pokud nejste náročný hráč, nebo hráč obecně, nemusíte tento problém ani řešit. Prostě si pořiďte stroj, který se vám více hodí. Pokud jste student, sáhněte po notebooku, jestliže pracujete například z domu, kupte si stolní PC.

 

Výběr pro hráče je trochu složitější. Proč? Každý stroj má jiná specifika, co se výkonu týče. Notebooky jsou sice postaveny tak, aby se do nich dala dát ta nejsilnější grafická karta spolu s výkonným procesorem. Jenže když vezmeme stolní PC a notebook vedle sebe se stejnými specifikacemi a porovnáme jejich výkon, zjistíme, že PC na tom bude vždy lépe, proč?

 

žena s notebookem

 

Odpověď je teplota. Notebook má být malý a hubený, takže na řádné větrání horkého vzduchu není úplně místo. Proto jsou součástky méně energicky náročné. Podávají sice velmi podobný výkon, který byste pouhým okem nerozeznali od stolního PC. Také samotný zdroj nemá takovou sílu, jakou můžeme vložit do PC.

 

Další výhodou je poruchovost. Když se vám náhodou porouchá nějaká součástka na notebooku, těžko se dá vyměnit. Zejména pokud se jedná třeba o procesor nebo grafickou kartu. Tyto součástky jsou zapojeny přímo do základní desky, takže při jejich výměně byste museli celou desku vyměnit. Což vyjde na nemalé peníze.

Přičemž u PC stačí pouze vyměnit určitou součástku, nebo ji opravit. Součástky v PC jsou totiž složeny dohromady. Dokonce i laik je dokáže jednoduše odmontovat a poslat do opravny.

 

žena s notebookem

 

Na druhou stranu se PC nedá tak jednoduše přenášet jako notebook. Takže když jste student, nebo pracující člověk který je neustále na cestách, může přijít problém. Nemůžete si s sebou nést celou PC sestavu spolu s příslušenstvím. Samotné příslušenství je věc ve které exceluje také notebook. Když si ho zakoupíte, máte již vše v jednom. Klávesnici, myš, monitor. U PC budete muset všechny tyto součástky dokupovat.

Posted in PC