Proč je důležité šetřit peníze?

Říkáte si, že peníze budou ale my nebudeme a žijete podle tohoto hesla? To znamená že každou výplatu do poslední koruny utratíte a takto stále dokola? Možná vám bude nějaký čas tento životní styl vyhovovat, ale vysvětlíme vám, proč je důležité, aby si každý tvořil l do budoucna nějakou finanční rezervu.

pokladnička

Spousta lidí se v souvislosti s šetřením ohrazuje, že nepotřebují teď šetřit na nic konkrétního. To je možná pravda, ale nemusíte šetřit na nějakou věc. Co budete dělat, když se stane něco, že vám vypadne příjem? Zvláště, pokud nejste pro takové případy pojištění. Může se třeba stát, že vám zkrachuje podnikání nebo vás propustí z práce bez nároku na odstupné. Přesně pro tyto případy byste měli mít rezervu ve výši nákladů na tři měsíce, abyste měli jistotu, že budete v pohodě, než si najdete nové zaměstnání.

Rezerva vám má také sloužit pro nečekané výdaje. Rozbije se vám auto, spotřebiče nebo něco v domě. V takových případech je právě vhodné použít vaše ušetřené peníze, aby platba opravy nezatížila váš rozpočet. Co ale dělat, když se stane něco takového, že najednou bude váš dům kvůli jeho stavu potřebovat přestavbu nebo rekonstrukci? Málokdo asi bude mít našetřeno tolik peněz. V takovém případě doporučujeme využít bankovní nebo nebankovní hypotéku.

šetření

Jakou formou spořit? Asi jsou za námi ty doby, kdy si babičky schovávaly tisíce doma do prádelníků nebo do šuplíků. Pokud možno svěřte svoje peníze bance a zvolte nějakou formu spoření, kde se vám třeba budou peníze nějak úročit. Pro akutní rezervu, třeba tu ve výši tříměsíčních nákladů na život, je dobré si uložit na běžný bankovní účet, abyste je měli co nejrychleji po ruce, pokud bude potřeba. Vytvořte si ale zvlášť bankovní účet na tuto rezervu, aby vás to nelákalo našetřené peníze zase rychle utratit. Ve většině bank jde založit základní typ účtu, jehož vedení je zdarma.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup