Software, co by měl mít každý počítač

Po uvedení nového počítače do provozu, nebo po nainstalování operačního systému zpravidla přichází na řadu nudné instalování programů, které jsou pro vaši práci nezbytné. Ačkoliv existuje několik nástrojů, co vám mohou s tímto úkolem pomoci, stejně se této úloze nevyhnete. Většina lidí si veškeré prográmky nainstaluje průběžně během užívání stroje, nicméně pro začátek musíte nainstalovat alespoň základní vybavení, bez kterého neuděláte ani ránu. O jaké vybavení se jedná?
DVD disky
 
·         Antivir
Antivirový program by měl být jeden z prvního softwaru, co byste měli do svého zařízení přidat. Ochrání vás před případnými virovými útoky, tedy od šance, že přijdete o veškeré vaše soubory uložené na disku, nebo zneužitím osobních dat. Příkladem antiviru může být třeba takový AVG nebo Avast. Freewarová verze vás však neochrání před vším. Pokud si za svou ochranu připlatíte, zvýšíte tím šanci vaší protekce. Nezapomínejme na firewally, co chrání čistotu příchozí a odchozí síťové komunikace.
 
·         Ovladače
Nenacházíte-li ovladače ke všem externím přístrojům a kartám, přidejte si je manuálně. Obvykle je najdete na oficiálních stránkách výrobců. Může se jednat o ovladač pro grafickou nebo zvukovou kartu.
 
·         Další prohlížeče
Jako výchozí webový prohlížeč můžete ve Windows najít Internet Explorer, nově Edge. Tyto dva prohlížeče se netěší přílišné oblibě na poli uživatelů Windows, a tak je lepší si stáhnout a přidat do systému jiné a lepší browsery. Oblíbený je Google Chrome nebo Mozilla Firefox.
 notebook na stole
·         Kancelářské balíky
Je pravda, že zde můžete najít prográmek zvaný „Wordpad“, co nahrazuje Word z kancelářského balíku Microsoft Office. Nicméně zde nenajdete další nástroje pro práci s prezentacemi nebo tabulkami, a tak je nutné si doplnit systém o kompletní kancelářský balík. Pokud se rozhodnete pro Microsoft Office, čekají vás pravidelné poplatky za jeho užívání. LibreOffice je náhradou, co je zcela zdarma a podporuje většinu formátů.
 
Nezapomínejme také na PDF soubory, které si můžete jen prohlédnout v Adobe Readeru.
 
·         Zálohování
Aby vaše dokumenty, obrázky, hudba a videa byla neustále chráněna před případnou ztrátou, obecně se doporučuje si vše synchronizovat na „cloud“, tedy na externí internetové úložiště, do kterého se můžete dostat odkudkoliv a kteréhokoliv zařízení. Doporučuji Google Drive nebo Onedrive od Microsoftu.
 
·         Komunikace
Bez emailů dnes neuděláte ani ránu. Pokud nechcete přistupovat ke své schránce skrz internetový prohlížeč, přidejte si přídavného mailového klienta. Můžete využít Outlook, co je k dispozici pod MS Officem nebo Mozilla Thunderbird.
 
Emaily to však nekončí. Pro komunikace s přáteli je tu oblíbený Skype, díky kterému můžete svým kamarádům nebo rodině volat, a přitom využít i webovou kameru.
 
·         Multimediální přehrávače
Kupříkladu VLC media player vám dá možnost přehrát si videa a hudbu pod mnoha formáty, nebo se Spotify si můžete pustit jakýkoliv song, na který máte zrovna náladu. Možností je mnoho…

Posted in PC