Sójové maso – záleží na úpravě

Sójové maso bývá používáno jako alternativní náhražka masa, všude tam, kde se připravuje jídelníček racionální výživy. Sójové maso je charakteristický svým vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku.  Energetická hodnota sójového masa je však poměrně malá. Přesto v sobě sójové maso obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou například:

guláš

§  vitaminy B, A, E
§  vápník
§  fosfor
§  železo
§  vláknina

Protože sójové maso a další sójové výrobky přirozeně neobsahují lepek a cholesterol, jsou vhodné zejména pro prevenci srdečně cévních onemocnění, ale také při bezlepkových dietách. Toto sójové maso je oblíbené obzvláště mezi vegetariány, sportovci a labužníky. Sójové maso je na trhu snadno dostupné, a to jako ve formě kostek, nudliček a plátků, tak i granulované.

Co to vlastně je?

Sójové maso připomíná svojí vláknitou strukturou maso, proto se používá jako jeho zdravější a lacinější alternativa. Jeho příprava do pokrmů je jednoduchá, navíc je trvanlivé a vždy po ruce. Nabízí se však otázka, ze kterého zvířátka toto maso pochází, zejména v situacích, kdy se nám na talíř dostanou gumové kostky ze sóje, jež mají nevalnou chuťˇ. Právě toto bývá příčinou, proč mnozí konzumenti zamítnou sójové maso, jako náhražku běžného masa. Pravda, ono totiž připravit chutné sójové maso se určitě napoprvé či napodruhé podaří málokomu z nás. Jakmile však získáte určitou zkušenost, dokážete ze sójového masa připravit vynikající pokrmy.

sojové maso

Co tedy s ním?

§  Základní příprava sójového masa spočívá především v důkladném okořenění nálevu, v němž se potom sójové maso vaří.
§  Dalším důležitým krokem při přípravě sójového masa je ideálně vícekroková úprava.
§  Sójové maso je třeba nejprve zalít horkou vodou, ve které jej nějakou dobu ponecháme, a poté vodu ze sójového masa slijeme. Tímto sójové maso částečně zbavíme moučné pachuti. Následně sójové maso povaříme přibližně 15-20 minut ve vydatně kořeněném nálevu.