Dítě a telefon

Doba, když jsme byli malé děti a měli tlačítkové telefony ve čtrnácti letech a byli jsme z toho nadšení, že jsme mohli hrát „hada“ na černobíle obrazovce je už dávno tabu. Mluvím o ročnících 94 a starších. Dnešní módou jsou telefony přímo do kolébky. Je to tak správně? Malé děti by se měli rozvíjet převážně tím, že si hrají s přáteli, běhají venku s ušpiněnými koleny od písku a hlíny a hrají si například na policisty a zloděje. Takto by mělo vypadat každé dětství. Bohužel dnešní doba nám dává trend telefonů, a tak i když jsou děti s přáteli, většinou hledí do telefonů, nepovídají si nebo si povídají minimálně a hrají spousty her na přístrojích. Ano, rozvíjení v rámci her na telefonech také prospívá lidskému rozvinutí mozku v malém človíčkovi nicméně všeho s mírou. Jste-li rodič, položte si otázku, jak dlouho se Vaše ratolest dokáže zahledět do telefonu. Vnímá Vás, když na něj mluvíte? Když společně jíte oběd anebo večeři, povídáte si? Pokud tomu tak není – něco je špatně. Musíte umět říct – NE.

lidé a telefony

Jste-li rodina, která je závislá na telefonech kompletně, je třeba to také omezit. Něco jiného je, když potřebujete telefon k práci, ale něco jiného také to, pokud jen prohlížíte sociální sítě anebo si vyhledáváte hlouposti. Jste-li nadšenec do her a občas si zahrajete anebo si občas klidně prohlídnete co chcete, je to v pořádku, ale jak jsme již řekli v předchozích řádcích – všeho s mírou!

phone and child

Jako dospělý musíme jít dětem příkladem. Ano je skvělé, že máme přehled o tom, kde se dítě pohybuje a můžeme mu kdykoliv zavolat, nezapomeňte ale na rodičovské zákazy jako na omezení určitých nevhodných stránek pro Vaše dítě. Vaše dítě jednou i omylem klidně klikne na nesprávnou nevhodnou stránku a Vy tak můžete přijít o jeho bezpečnost. Je mnoho lidí, kteří internet zneužívají pro své vlastní účely. Dejte tedy veliký pozor.