Kouzlo přítomného okamžiku Žijte tady a teď!

Možná už jste o tom slyšeli, možná je to pro vás novinka. Každopádně o kouzlu přítomného okamžiku se mluví čím dál tím více. Je to paradox, ale 80 % lidí žít přítomným okamžikem neumí. Na malou chvíli si uvědomíme, že je to právě teď, kdy naše tělo dýchá a čte tyto řádky, ale za malý moment se naše myšlenky uchýlí buď k povinnostem, které nás čekají, nebo k věcem, které se již staly a nás v současném okamžiku nějakým způsobem trápí.

nebe, dlaň
Přitom je to zbytečné. To, co se již stalo nijak změnit nemůžeme, a to, co se teprve stát má, by nás nemělo sužovat v současném okamžiku. Naučit se žít pouze v přítomnosti není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Pokud ale budete pravidelně cvičit, máte velkou šanci se v této dovednosti zlepšovat.


Ideální jsou relaxace a meditace. Pro začátek doporučuji vyzkoušet nějakou řízenou meditaci. Nemusíte hned chodit na speciální kurzy, v dnešní době je již dají dohledat kvalitní meditace na internetu. Velmi úzce s tím souvisí i cvičení jógy. Jóga jako taková je o nádherném propojení těla a mysli, kdy se nejde soustředit na nic jiného než na to, co se právě děje.

žena, meditace
Pokud se zrovna necítíte na výše zmíněná cvičení, zkuste si vyrazit jen tak někam do přírody, zavřít oči a soustředit se na to, co kolem sebe máte. Nebojte se u toho zapojit všechny své smysly. Vnímejte tedy, co slyšíte. Možná to bude zpěv ptáků, šumící potok, nebo včela letící kolem. Vnímejte, co cítíte – čerstvý vítr na tváři, nebo příjemně hřející paprsky slunce. Možná vás u toho bude doprovázet vůně kvetoucí levandule, nebo vůně čerstvě posekané trávy. Vnímejte toto všechno plnými doušky a budete se divit, jak postupně budete schopní uvědomovat si více a více věcí najednou.


Žít přítomným okamžikem mají společné snad všechna náboženství. Ať už je to oblíbený buddhismus, nebo náboženství amerických indiánů. Nečekejte od toho nic speciálního, nic tajemného se v přítomných okamžicích neukrývá. Co je cílem našeho života? Přeci být šťastní. Z malých i velkých věcí. A kdy jindy být šťastný, než právě tady a teď?