Vychutnejte si každý doušek

Stejně jako vám v kavárnách připraví kávu špičkové chuti, tak také v čajovnách si můžete vychutnat opravdu výborné čaje. Není ale nutné pro ně chodit pouze do těchto zařízení – kvalitní a chutný čaj si totiž hravě připravíte i doma. Musíte ale zapomenout na jeho sáčkovou verzi.

tee-2013765_960_720

Sypané čaje jsou totiž mnohem kvalitnější, protože se po zalití lépe rozvine jejich přirozená chuť. V supermarketech ale koupíte stěží jeden nebo dva druhy. Pro větší výběr musíte navštívit specializované obchůdky, v nichž seženete opravdu všechno: černé čaje (mezi nimi také velmi oblíbený gruzínský čaj), zelené či oolong čaje, Foibos, honeybush, bylinné či ovocné čaje.

Oba dva druhy se připravují na stejném principu – zalijeme horkou vodou, necháme louhovat a vypijeme. Z tohoto hlediska je sáčkový čaj mnohem praktičtější, protože před konzumací stačí sáček jednoduše vytáhnout nebo jej lze s klidem nechat v hrnku, protože nebude zavazet. V případě sypaného čaje budeme potřebovat speciální louhovací nádobu se sítko čí sítko samotné a vylouhovanou tekutinu jednoduše přecedíme.

tea-set-1335956_960_720

Sypané čaje mají velmi příznivý vliv na náš organismus. Kromě toho, že dokážou zahnat žízeň, osvěžit i zahřát, bez zisku zbytečných kalorií, přispějí také k léčbě či prevenci před nejrůznějšími zdravotními problémy. Posilují přirozenou obranyschopnost, dodávají energii či naopak mají zklidňující účinky, podporují trávení, působí protizánětlivě, pomáhají preventivně proti nádorovým a rakovinovým onemocněním. Vše se samozřejmě liší dle zvoleného druhu.

Každý jednotlivý druh čaje totiž obsahuje specifické cenné aktivní látky, antioxidanty, mírné dávky kofeinu, aminokyseliny, vitamíny, minerály, třísloviny a teaniny. Aby všechny tyto látky během skladování zůstaly tak, kde jsou, je třeba je skladovat v plechové či skleněné nádobě, dobře uzavíratelné a v případě skla také tmavém zbarvení. Seženeme je také v pevných znovu uzavíratelných sáčcích, které tento aspekt také dokonale splní.